Polikarpova polytechnická stavebnice 

 • sestavy
 • jednotlivé díly
 • princip spojování

  Polikarpova polytechnická stavebnice

  K pevnému spojení dvou těles slouží spojovací špalíky (délka 8 cm, tloušťka 3,5 cm) a kónické zajišťovací kolíčky. Do jednoho ze dvou předvrtaných otvorů (průměr 1 cm) ve spojovacím špalíku provlékněte kónický kolíček, prostrčte kulatými otvory v tělesech a z druhé strany zajistěte opět kolíčkem. Můžete si pomoci dřevěnou paličkou.

 • velikost stavebnice

  Pro představu vás, kteří zatím neznáte Polikarpovu polytechnickou stavebnici...
  Obrázky ukazují poměr mezi velikostí dětí předškolního věku a některých těles, dílů a sestav.
  Tato velká konstrukční skládačka je tvořena dutými dřevěnými tělesy, např. kvádry, krychlemi, trojhrany, válci atd. Kvádry a krychle mají pouze pět stěn. Tělesa jsou vyrobena z borového dřeva, tyče jsou bukové.

        

 • názorné ukázky

  Polikarpova polytechnická stavebnice není hračka, která se zapne knoflíkem a ona jezdí, houká a bliká. Sestavit například překážkovou dráhu, domeček, skluzavku, loď, auto nebo lokomotivu chce důvtip, šikovnost, nasazení, trpělivost a toleranci k nápadu kamaráda...

    

Polikarpova polytechnická stavebnice z borového dřeva je tvořena dutými geometrickými tělesy, např. kvádrem, krychlí, válcem, trojhranem, půlválcem a dalšími. Kvádr, nízký kvádr, pidikvádr, sloupek a krychle mají pouze pět stěn. Stěny jednotlivých těles jsou navrtány velkými kulatými otvory v pravidelných vzdálenostech od sebe. Do těchto otvorů lze pohodlně provlékat bukové tyče různých délek, do kterých jsou navrtané menší kulaté otvory o průměru 10 mm. Pomocí krátkých kónických  kolíčků, které se zastrkují do těchto malých otvorů, spojíme napevno dvě i více těles. Součástí stavebnice jsou i kola ve dvou velikostech.
V průběhu let jsme Polikarpovku obohatili o mnoho dalších prvků. Ke geometrickým tělesům, tyčím a kolům mohou děti využívat překližkový nástavec (bočnici) v několika délkách, svislý dřevěný nástavec, navíječ, tažné zařízení pro obě velikosti kol, dřevěnou závodní dráhu s variantou dojezdu, žebříky ve dvou délkách, barevné provazy, sedátko s opěrkou a barevným molitanovým dopadem pro auta, podvozkový díl pro zatáčecí auta, hokejku jako střešní díl, látkové zastřešení pro domečky ušité z barevné stanovky, rozepínací vchod pro domečky rovněž ze stanovky, barevnou plachtu pro nákladový prostor kamionu, svislé konstrukční stojky pro kamion, dvě velikosti polic do kamionu, čelní svislé destičky s barevnými samolepkami pro auta a kamiony, otočné sedátko atd.
Polikarpova polytechnická stavebnice je určena pro děti v mateřských školách, dětských centrech a školních družinách základních škol, slouží i jako cvičební pomůcka.

Specifikace materiálu

 • geometrická tělesa jsou vyrobena z borového dřevo, která vyrůstá v drsných klimatických podmínkách severovýchodní Sibiře. Tento druh borovice je světlejší s menším barevným rozdílem mezi jádrem a bělí. Letokruhy sibiřských dřevin jsou blízko sebe, což jim dodává nejen výjimečnou odolnost vůči vnějším vlivům, ale i hezký vzhled.
 • Spojovací tyče, špalíky a zajišťovací kolíčky jsou vyrobeny z bukové dřeva
 • Kola, podstavy válců a půlválců jsou  truhlářské bukové překližky

Povrchová úprava

 • bezbarvým matným lakem certifikovaným podle zákona č.22/1997.

Certifikace

 • platný certifikát vydaný akreditovanou zkušebnou je vždy součástí dodávky zboží
 • Certifikační orgán zjistil shodu vlastností stavebnic s požadavky technické specifikace dle ČSN EN 71, část 1, vydání 2015, dále ČSN EN 71, část 2 + A1, vydání 2014 a ČSN EN 71, část 3 + A1, vydání 2015